data aktualizacji: 24-06-2016, 04:40

Jaka grubość wełny na poddasze


wyświetleń: 15652



Jaka grubość wełny na poddasze


Obecnie wszyscy producenci wełny mineralnej zalecają użycie dwóch warstw do izolacji poddasza użytkowego. Wełnę układa się na różne sposoby w zależności od zapału wykonawcy. Współczesna wełna mineralna jest delikatna, sprężysta - łatwo się tnie i układa. Ze względu na dokuczliwe pylenie zaleca się wykonywać prace dociepleniowe w okresie zimowym. Dwie warstwy mają na celu jak najlepsze pokrycie połaci poprzez wyeliminowanie szczelin, przez które podczas podmuchów wiatru będzie się wdzierało zimne powietrze.

 

  • I warstwa układana w przestrzeniach między krokwiowych z reguły ma grubość 15-18 cm. Wełnę tniemy z rolki na pasy o szerokości ok. 2 cm większej niż przedstrzeń między krokwiami. Pasy wciskami lekko między krokwie. Dobra wełna na skosach trzyma się sama i nie wymaga sznurowania. Na suficie teoretycznie też powinna się utrzymać ale często zdarza się, że wkładając jeden pas wełny wypadnie nam sąsiedni. Dlatego układamy wełnę w całej jednej przestrzeni między krokwiami a potem ją zabezpieczamy szurkiem lub drutem.
  • II warstwa układana na krokwiach od strony poddasza o grubości 5-15 cm. Tutaj sposób układania zależy od metody wykonania stelarza. Jeśli stelarz wykonany jest na tzw. grzybkach czyli wieszakach kotwowych to możemy pozwolić sobie na ułożenie całych pasów wełny w poprzek krokwi na całej szerokości pomieszczenia. Gdy stelarz wykonany jest za pomocą wieszaków bezpośrednich typu ES praktyka jest inna. Profile są już dokręcone do wieszaków a pomiędzy nie wkłada się docięte odpowiednio pasy wełny poziomo. Metoda wygodniejsza.

 

Najczęściej do dociepleń używamy tego samego gatunku wełny. Są jednak producenci oferujący dwa różne typy produktów. Na rynku dostępne są wełny mineralne i skalne o różnych parametrach izolacyjności. Oznacza to że do osiągnięcia lepszego współczynnika możemy użyć wełny o mniejszej grubości nawet o 5-10. Oczywiście lepsza wełna jest droższa. Pamiętajmy jednak, że izolacyjność osiąga się grubością ocieplenia i nie do końca uzasadnione jest dążenie do zmniejszenia grubości.

Finansowo wygląda to następująco. Do wykonania izolacji wybraliśmy wełnę Super-Mata z firmy Isover o współczynniku lambda wynoszącym 0,033 W/mK i dla porównania Uni-Matę o współczynniku 0,039 W/mK.

Super - Mata

25 cm = 15 + 10 -> ok. 38zł 

U= lambda / grubość -> 0,033 / 0,25 = 0,132 W/mK

 

Uni - Mata

30 cm - 15 + 15 -> 28 zł

U= 0,039 / 0,3 = 0,13 W/mK

Podsumowanie:  + 10 zł/m2 i - 5 cm grubości.  








Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet