data aktualizacji: 09-11-2022, 10:35

Właściwe zaprojektowanie systemu centralnego odkurzania


wyświetleń: 3523



Właściwe zaprojektowanie systemu centralnego odkurzania


Jeśli planujemy wykonanie instalacji centralnego odkurzania, należy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Po pierwsze, jaka będzie ogólna powierzchnia podłóg [m2] oraz na ilu kondygnacjach. Po drugie, ważna jest ilość osób, które będą zamieszkiwać budynek, a także czy będę w nim zwierzęta (psy, koty). Kolejny ważny aspekt to umiejscowienie centrali ssącej względem najniższej kondygnacji. Typy podłóg, jakie planowane są w budynku i sposób wykończenia ścian (tynk, karton-gips itp.) również mają tu znaczenie. Na koniec planuje się długość węża ssącego.

Właściwe zaprojektowanie systemu centralnego odkurzaniaGdzie umieścić jednostkę centralną?

Zobacz odkurzacze centralne Duovac

To niezbędne informacje potrzebne do właściwego zaprojektowania systemu centralnego odkurzania.
Pierwszy etap systemu centralnego odkurzania to rozprowadzenie instalacji, którą zaplanować najlepiej w fazie projektowania budynku lub co jest bardzo ważne przed położeniem tynków i wylaniem posadzek. W rozprowadzeniu instalacji wykorzystujemy możliwie wszystkie przejścia pomiędzy poziomami i pomieszczeniami. Stosując oryginalne materiały instalacyjne produkcji Kanadyjskiej VACULINE i PLASTIFLEX o średnicy 50,8 mm będziemy pewni, że w przyszłości nie dojdzie do nieszczelności i zatorów w rurociągu. Z długoletniego doświadczenia już wiemy, że nie ma potrzeby montowania dużej ilości gniazd ssących, a na powierzchni jednego piętra około 80 m² waha się od 1 do 3 gniazd ssących. Rozmieszczenie gniazd powinno być dobrze przemyślane - nie montujemy gniazd za drzwiami, w miejscach, gdzie już wiemy, że będą stały meble.

Wykonanie instalacji centralnego odkurzaniaWykonanie instalacji centralnego odkurzania

Instalacja centralnego odkurzania powinna być wykonana z rur i kształtek o średnicy 50,8 mm, takie rozwiązanie eliminuje stosowanie rur kanalizacyjnych o średnicy 50 mm, których nie nadają się do systemu centralnego odkurzania. Dodatkowym korzystnym rozwiązaniem jest zamontowanie szufelki automatycznej, Vroom, Wally Flex, które pozwolą nam w łatwy i szybki sposób pozbyć się zanieczyszczeń takich jak np.: piasek; okruszki żywności itp. Dodatkowe sprzęty ułatwią sprzątanie, a najczęściej montowane są w kuchni, łazience, wiatrołapie oraz garderobie.

Wykonanie instalacji centralnego odkurzaniaWykonanie instalacji centralnego odkurzania

Jednostkę centralną dobieramy podczas drugiego etapu na podstawie ilości gniazd ssących oraz długości wykonanej instalacji.

 

Wykonanie instalacji centralnego odkurzania

 

Instalację centralnego odkurzania wykonuje się z elementów PVC (białej rury o średnicy 50,8 mm oraz kształtek). Rura może być zainstalowana poziomo, pionowo lub ukośnie. Kolano długie 90°, kolano 45° i kolano 30° to kształtki, poprzez które uzyskujemy zmianę kierunku przebiegu rur. Do wszelkich rozgałęzień stosowane są trójniki. Najczęściej popełnianymi błędami jest nieprawidłowy montaż trójników. Rury PVC przy pomocy specjalnego noża należy przycinać pod kątem 90°. Miejsce przecięcia należy dokładnie wygładzić na zewnątrz i wewnątrz rury. Rurę z kształtkami łączymy przy użyciu specjalnie do tego przeznaczonego kleju, który nakładamy na rurę. W przebiegu instalacji przy rurach prowadzimy przewód. Każde gniazdo ssące musi być podłączone do zasilania 24-volt, aby uzyskać połączenie elektryczne z odkurzaczem centralnym. Istnieje możliwość zastosowania bezprzewodowego systemu, który bezpośrednio po włączeniu węża ssącego uruchamia zdalnie jednostkę centralną.

 

Gdzie umieścić jednostkę centralną?

 

Poniżej kilka ciekawych propozycji

  • Garaż – najlepsze miejsc na montaż odkurzacza centralnego z uwagi na bezpośrednie wyjście na zewnątrz (wyniesienie pojemnika z kurzem, bez konieczności przenoszenia go przez pomieszczenia mieszkalne). Garaż oddalony jest od pomieszczeń mieszkalnych, co gwarantuje ciszę i komfort podczas sprzątania, a umiarkowana temperatura zapewnia optymalną pracę jednostki centralnej.
  • Kotłownia – jest dobrym miejscem na lokalizację jednostki centralnej, ponieważ zazwyczaj jest oddalona od pomieszczeń mieszkalnych i panuje tam umiarkowana temperatura. Niewątpliwie wadą tego pomieszczenia jest gromadzenie się w nim zanieczyszczeń (zwłaszcza w kotłowniach wyposażonych w piece węglowe). Jeśli nie ma możliwości wyprowadzenia wyjścia na zewnątrz budynku, warto zastosować workowy filtr wylotu powietrza.
  • Piwnica – ze względu na swoje położenie gwarantuje cichą i komfortową pracę odkurzacza. Kolejna zaleta to umiejscowienie jednostki centralnej na najniższym poziomie, dzięki czemu urządzenie nie musi wciągać zanieczyszczeń pod górę. Oczywiście panuje umiarkowana temperatura, co przekłada się na długie lata użytkowania. Jedyną wadą maże być brak możliwości wyprowadzenia wyrzutu powietrza na zewnątrz budynku, ale wówczas możemy wykonać go do wolnego szybu kominowego lub zastosować workowy filtr wyrzutu powietrza.
  • Pomieszczenie gospodarcze – usytuowane zazwyczaj z dala od pomieszczeń mieszkalnych co wpływa korzystnie na warunki sprzątania. Panuje tam optymalna temperatura. Natomiast nie zawsze jest możliwość wykonania przekucia na ścianę zewnętrzną.
  • „Pod klatką schodową” – ulokowanie odkurzacza w tym miejscu gwarantuje nam maksymalna wykorzystanie pustej przestrzeni w domu (szczególnie ważne w małych domach i apartamentach). Panuje umiarkowana temperatura, co przekłada się na optymalne działanie jednostki, ale poważną wadą maże być brak możliwości przekucia na ścianę zewnętrzną i brak bezpośredniego wyjścia na zewnątrz budynku. Z uwagi na bliskie sąsiedztwo z pomieszczeniami mieszkalnymi należy zastosować jednostkę bardziej
  • Poddasze/Strych – niewątpliwą zaletą tego miejsca jest jego lokalizacja z dala od pomieszczeń mieszkalnych, a odgłosy działania samej jednostki nie będą kłopotliwe. Oczywiście panuje umiarkowana temperatura. Poważną wadą jest konieczność wciągania powietrza na najwyższą kondygnację, co wymusza zastosowanie mocniejszej jednostki. Jeśli nie ma możliwości wyprowadzenia wyrzutu powietrza na zewnątrz budynku, warto zastosować workowy filtr wylotu powietrza.

Gdzie umieścić jednostkę centralną?Gdzie umieścić jednostkę centralną?Gdzie umieścić jednostkę centralną?

Sprawdź odkurzacze centralne TopVac

 

TopVac  

ul. Moderska 1A, Zamysłowo
62-060 Stęszew

tel. (61) 8177-043
infolinia 601-082-919

www: www.topvac.pl
mail: biuro@topvac.pl

                                    TopVac



 





źródło: TopVac


Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet