data aktualizacji: 02-05-2018, 09:51

Bukszpan - uprawa i pielęgnacja


wyświetleń: 3956



Bukszpan - uprawa i pielęgnacja


Bukszpan (zwany także gryszpanem) jest rośliną o wielu możliwościach w zakresie formowania. Nadaje się na rabaty, żywopłoyty lub jako pojedynczo posadzone egzemplarze. Zieleń liści to jego największy atut, zwłaszcza że przetrwa również zimą. Kojarzony z ogrodami pałacowymi i klasztornymi, a znany już od starożytności zyskał sporą popularność. 

UPRAWA

Bukszpan nie jest trudny w uprawie. Pojedyncze sadzonki można kupić już za około 1,50 zł za sztukę, te nieco większe około 5 zł/sztukę. Sadzonki dobrze przechowywane będą żywozielone, bez żółtych listków, dobrze ulistnione na gałązkach i z silnym system korzeniowym.

Bukszpan jest rośliną odporną, o małych wymaganiach stanowiskowych. Może rosnąć zarówno w słońcu (odporny na suszę) jak i cieniu. Podłoże nie powinno być zbyt mokre, ani kwaśne. Preferuje zwięzłe podłoże o odczynie zasadowym.

Sadząc kilka krzewów obok siebie konieczne jest przestrzeganie minimalnych odstępów między sadzonkami - zazwyczaj jest to 20 cm.  

Zimowanie bukszpanów - jeśli zima zapowiada się długa i mroźna a sadzonki są młode warto je okryć włókniną lub zbudować zasłony wiatrochronne.

Roślina ta łatwo się ukorzenia, dlatego jej rozmnażanie jest proste. Proces ten wykonuje się wiosną, pobierając zielne sadzonki o długości 10−15 cm ze szczytów młodych przyrostów. Ukorzenienie trwa przeważnie 3−4 miesiące i w tym czasie powinny pozostać w skrzynkach przykryte flizeliną i regularnie zraszane.

Najpopularniejsze gatunki bukszpanu to:

  • bukszpan drobnolistny (Buxus microphylla) Faulkner
  • bukszpan wieczniezielony (Buxus sempervirens)





PIELĘGNACJA

Najczęściej bukszpany wymagają przycinania, przez co możliwe jest nadanie mu dowolnego kształtu. Co więcej lubią regularne i obfite podlewanie w czasie upałów, co pomaga dobrze się roślinie ukorzenić. Nie znosi jednak podłoża podmokłego, które sprzyja rozwojowi grzybów. Na wiosnę warto je nawozić.

Bukszpan, którego liście żółkną lub brązowieją choruje na popularne dla tego gatunku choroby grzybowe. W takim przypadku warto sięgnąć po preparaty grzybobójcze. Poskręcane listki to znak, że roślinę zaatakował szkodniki, np. wzdymacz bukszpanowy








Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet