data aktualizacji: 22-11-2019, 12:14
    |     następna porada >>>

Jak i czym izolować dach skośny, żeby osiągnąć najwyższy komfort przy niskich rachunkach za ogrzewanie?


wyświetleń: 873Jak i czym izolować dach skośny, żeby osiągnąć najwyższy komfort przy niskich rachunkach za ogrzewanie?


20 cm, 30 cm i 40 cm – to modelowe grubości izolacji odpowiednio: podłogi, ścian zewnętrznych oraz dachu domu. Jeśli zestawić te wartości z przeciętnymi grubościami ociepleń w większości domów, nieprzekraczającymi 5 cm, możemy stwierdzić, że właściwa izolacja mieszkania o powierzchni około 120 m2 pozwoli zaoszczędzić od 1800 do 3000 zł w sezonie grzewczym, zależnie od stosowanego materiału opałowego. Izolacja domu jak na inwestycję długofalową zwraca się stosunkowo szybko.

Skuteczne ocieplenie poddasza to oprócz kwestii finansowych także komfort życia – optymalna temperatura, mikroklimat, brak problemów z pleśnią czy grzybem, a także trwałość konstrukcji dzięki odparowywaniu wilgoci przez inteligentną paroizolację o zmiennym oporze dyfuzyjnym.

 

Oto 6 zasad energooszczędnej izolacji:

 

1. Bierzemy „pod lupę” projekt domu

Przed rozpoczęciem budowy domu przyjrzyjmy się projektom, które nam się podobają, pod kątem izolacji przegród. Chodzi tu głównie o dach fasady, ale również  krawędzie styku izolowanych powierzchni – tamtędy też może uciekać ciepło.

Obrys domuZanim zaczniemy izolować, przemyślmy, czy każdy element dachu możemy ocieplić. Potem może być już za późno i nie unikniemy strat ciepła np. przez niezaizolowaną murłatę. Izolacja musi otulać dom bez żadnych przerw.

Jak ocenić, czy architekt właściwie zaprojektował izolację energooszczędnego domu? Wystarczy wziąć ołówek i obrysować nim przekrój pionowy budynku. Potem „obracamy” budynek o 90 stopni i analogicznie badamy drugi przekrój pionowy. Poza oknami i drzwiami nie powinna wystąpić żadna przerwa w izolacji!
 

2. Sprawdzamy współczynniki przewodzenia ciepła λ (lambda) dostępnych materiałów izolacyjnych

Im mniejsza lambda, tym lepiej. Lambda jest równie ważna, jak grubość: 30 cm wełny o lambdzie 0,044 izoluje o 33% mniej skutecznie niż izolacja o lambdzie 0,033. Przykładowo z oferty ISOVER warto wziąć pod uwagę Profit-Matę o lambdzie 0,035, dającą znaczne oszczędności w kosztach ogrzewania, lub Super-Matę (λ=0,033), a także nowość – Super-Matę Plus z lambdą obniżoną aż do 0,032 W/mK.


3. Wybieramy materiał niepalny, lekki i sprężysty

Taki materiał zapewni bezpieczeństwo użytkowania, w razie pożaru nie pozwoli na rozprzestrzenianie się ognia. Warto wiedzieć, że wełny mineralne szklane i skalne mają klasę palności A – najbardziej bezpieczną. Z kolei materiały takie jak styropian EPS i XPS czy izolacje PIR oraz PUR z klasą E lub F – co oznacza, że są palne. Więcej – porównanie MIWO.

Materiał lekki i sprężysty w odróżnieniu od sztywnych i ciężkich płyt nie będzie obciążał konstrukcji i wypełni przestrzeń między krokwiami, niwelując przy tym straty ciepła.


4. Wycinamy z rolki dokładnie tyle, ile trzeba i nie marnujemy materiału

Odmierzamy rozstawy między krokwiami i wycinamy z długości rolki kawałki o długościach większych o 2cm niż rozstaw krokwi. Ocieplamy układając materiał w dwóch warstwach, jedna prostopadle do drugiej – w ten sposób unikamy liniowych mostków termicznych.

Jeśli użyjemy materiału w rolkach, to ograniczymy jego zużycie – zostanie mniej odpadów. Przycinając wełnę z maty do rozstawu krokwi czynimy to w poprzek rolki (nie wzdłuż), w przeciwnym razie spora część izolacji się marnuje. Niedobrym pomysłem jest też upychanie resztek wełny w miejscach wedle swego uznania - wtedy nikt nie jest w stanie skontrolować grubości materiału i jego efektywności.

Wełna w rolkach to mniej odpadów przy montażu


5. Zachowujemy szczelinę wentylacyjną

Ważne jest też, aby zachować szczelinę wentylacyjną nad izolacją, jej brak może skutkować wykraplaniem się pary wodnej w izolacji i rozwojem grzybów lub pleśni. Dach skośny musi być wentylowany (wloty i wyloty powietrza znajdują się w kalenicy i przy okapie), inaczej w domu może pojawić się grzyb i pleśń.


6. Zapewniamy „oddychanie” przegród

Ocieplone poddasze należy chronić przed wilgocią, także tą pochodzącą z wnętrza domu – kuchni, łazienki itp. Przenikaniu pary wodnej do poszycia dachu przeciwdziała paroizolacja.

Część dostawców rekomenduje stosowanie paroizolacji tylko w pomieszczeniach „wilgotnych” (łazienki, pralnie), jednak ISOVER zaleca  zastosowanie jej na całej powierzchni – pomieszczenia nie są hermetyczne, para wodna z łatwością przemieszcza się z łazienki do pokoju.

Paroizolację montujemy pod izolacją, natomiast wiatroizolację - nad izolacją. Ponieważ zimą ciepło ucieka przez dach na zewnątrz, a latem kieruje do wewnątrz budynku, paroizolacja powinna mieć zmienny opór dyfuzyjny: zimą wysoki (ogranicza mocno przepływ wilgoci z pomieszczeń do konstrukcji), latem niski (pozwala odprowadzić wilgoć z konstrukcji do pomieszczenia).

Takie folie są dostępne na polskim rynku – szczególnie godne polecenia są parametry i właściwości aplikacyjne folii ISOVER Vario XtraSafe o poszerzonym zakresie zmienności oporu dyfuzyjnego 0,3-20m. System XtraSafe zawiera również taśmy i kleje niezbędne do odpowiedniego, szczelnego, a przy tym łatwego (dzięki nowatorskiej technice łączeń)  montażu.

ISOVER Vario XtraSafe


Polecamy aplikację mobilną ISOVERPL: https://www.isover.pl/isover-app

 

Saint-Gobain Construction Products Polska             

ul. Okrężna 16,
44-100 Gliwice

e-mail: konsultanci.isover@saint-gobain.com 
tel.: 800 163 121
strona: www.isover.pl/

 

              
źródło: ISOVER
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2020 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet