data aktualizacji: 30-09-2020, 09:42

Kupujemy instalację fotowoltaiczną – na co warto zwrócić uwagę?


wyświetleń: 1078Kupujemy instalację fotowoltaiczną – na co warto zwrócić uwagę?


Panele fotowoltaiczne dostarczają nam darmowej energii elektrycznej dla domu bądź biura. Niższe ceny zakupu instalacji oraz większe zainteresowanie zieloną energią przekładają się na popyt rynku fotowoltaiki.

Zanim jednak zamontujemy panele na własnych dachu, warto wyposażyć się w niezbędną wiedzę. Ta może uchronić nas przed przepłaceniem lub podjęciem decyzji, której skutki odczujemy dopiero po latach.

 

Jak dobrać wielkość instalacji PV?

 

Jedno z podstawowych pytań, które należy sobie zadać przed zakupem paneli fotowoltaicznych dotyczy ich liczby i wielkości. W przypadku odnawialnych źródeł energii nie działa zasada „im więcej, tym lepiej”. Znacznie korzystniej będzie z pewnością obliczyć wymagane zapotrzebowanie na energię elektryczną dla domu, a następnie dopasować do tych wyników moc instalacji. Nie zapominajmy również o dostępnej przestrzeni. Jeśli planujemy rozmieszczenie ogniw na dachu, trzeba pamiętać chociażby o zachowaniu bezpiecznych odstępów. Jeżeli montujemy panele na gruncie, nie warto dawać ponieść się fantazji, tworząc w ogródku prawdziwą farmę fotowoltaiczną. Pomocny w podjęciu odpowiedniej decyzji może być kalkulator fotowoltaiczny, który oszacuje zapotrzebowanie na energię, a w efekcie wskaże właściwą liczbę paneli.

 

Jaki wybrać rodzaj paneli PV?

 

Na rynku fotowoltaiki dostępnych jest wiele rodzajów paneli PV, jednak mogą znacząco różnić się od siebie jakością, a także charakterystyką.

Najpopularniejsze ogniwa krzemowe możemy podzielić na modele:

  • monokrystaliczne,
  • polikrystaliczne.


Pierwszy z wymienionych rodzajów cechuje się sprawnością na poziomienawet 22% oraz wysoką trwałością. Z kolei panele polikrystaliczne osiągają sprawność rzędu 14–18%. Na  uwagę również zasługują ogniwa z krzemu amorficznego, które należą do najtańszych na rynku. Jednak ich wyjściowa wydajność szybko spada, przez co posłużą nam przez znacznie krótszy czas.

 

Jak dobrać najlepszy falownik – co warto wiedzieć?

 

Falownik to jeden z kluczowych elementów instalacji fotowoltaicznej. Jego zadaniem jest przetwarzanie prądu stałego, generowanego przez ogniwa, w prąd zmienny, czyli taki jakiego używamy w naszych domach. Jego moc powinna być starannie dobrana do paneli fotowoltaicznych. Urządzenie powinno być sprawne bez względu na to, czy pracuje na pełnych obrotach, czy tylko połowicznie. W przypadku mikrofalowników cała instalacja umieszczona jest na zewnątrz, dobrze zatem zadbać, aby falownik miał wysoki stopień nieprzemakalności. Powinien on wynosić być zgodny z normą IP65. Duża tolerancja w stosunku do zakresu temperatur to kolejna cecha dobrego falownika. Optymalne parametry to praca w warunkach -25°C do +60°C. W zależności od rodzaju instalacji potrzebny będzie inny typ falownika. Do wyboru mamy:

  • falowniki sieciowe (on-grid) – wykorzystywane wtedy, kiedy odprowadzamy nadwyżki energii elektrycznej do sieci energetycznej;
  • falowniki niewspółpracujące z siecią (off-grid, wyspowe) – używa się ich w przypadku, gdy nadmiar prądu magazynowany jest w specjalnych akumulatorach;
  • falowniki hybrydowe – mogą z równym powodzeniem współpracować z siecią i oddawać nadwyżki prądu do baterii.Zabezpieczenie przepięciowe po stronie AC i DC

 

Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla instalacji fotowoltaicznych są przepięcia. To najczęstsza przyczyna awarii falowników oraz modułów, która może okazać się bardzo kosztowna. Dlatego należy stosować zabezpieczenie przepięciowe w postaci ograniczników zarówno na prąd stały (DC), jak i prąd zmienny (AC). Tego typu ochrona to niezbędnik każdej instalacji fotowoltaicznej, który również powinien podlegać regularnym przeglądom. Wymiana tego elementu będzie znacznie tańsza niż konieczność zakupu np. nowego falownika.

 

Jak wybrać wykonawcę naszej instalacji fotowoltaicznej?

 

Zakup oraz montaż instalacji fotowoltaicznej to skomplikowany proces, który jednak może być dla inwestora bardzo opłacalny. Dla przykładu w ramach programu „Mój Prąd” można uzyskać wsparcie do 5000 zł, co w przypadku mikroinstalacji dla domów jednorodzinnych pokrywa sporą część kosztów. W całym przedsięwzięciu można uzyskać wsparcie doświadczonych firm, które zajmują się kompleksową obsługą w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych. Warto też zwrócić uwagę na okres gwarancji. Instalacja to inwestycja długoterminowa, dlatego dobrze znaleźć firmę, która zagwarantuje najdłuższy okres ochrony. Dla przykładu firma Stilo Energy oferuje 25 lat gwarancji na wydajność paneli fotowoltaicznych oraz nawet 20 lat na mikrofalownik. Przeczytaj więcej o montażu fotowoltaiki przez Stilo Energy.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne może w niedługim czasie przynieść nam spore zyski w postaci darmowej energii elektrycznej. Jednak żeby móc cieszyć się dobrze dobranymi panelami, które zachowają optymalną wydajność przez wiele lat, warto zwrócić się o pomoc do profesjonalistów.

źródło: Stilo Energy
Inne artykuły w dziale:

konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021


© Copyright 2012-2020 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet