data aktualizacji: 23-02-2016, 12:30

Tynk zewnętrzy ile kosztuje - rodzaje


wyświetleń: 3759



Tynk zewnętrzy ile kosztuje - rodzaje


Tynk zewnętrzny to element wykańczający oraz zabezpieczający elewację przed warunkami atmosferycznymi. Ma również duży wpływ na ostateczny efekt wizualny budynku. Tynki dostępne na rynku różnią się składem. Najtańsze są mineralne. Za cenę ok. 6-8 zł/m2 otrzymujemy materiał, który w miarę zabezpieczy naszą elewację. Niestety tynk mineralny niepomalowany nie będzie miał stosownej trwałości jak i odporności na zarastanie mchem. Jest mocno nasiąkliwy co sprzyjać będzie rozwojowi zielonych plam. Tynk mineralny dostępny jest w papierowym worku a masę uzyskujemy mieszając go z wodą.

Droższe tynki to już chemiczne mieszaniny organiczne i polimerowe, oparte na bezwodnych rozcieńczalnikach akrylowych, silikonowych lub silikatowych, które po związaniu będą stanowić o wiele trwalszą powłokę. Dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej nie wymagają malowania. Tynki te oferowane są w postaci gotowych mas w wiaderku które po wymieszaniu można od razu nakładać na przygotowaną powierzchnię. Ceny takich tynków plasują się w granicach 15-20 zł/m2.

Szczególnym rodzajem tynków organicznych jest tynk hybrydowy będący połączeniem odporności na pogodę i zarastanie tynkiem silikonowym z paroprzepuszczalnością tynku silikatowego. 

Obecnie praktycznie wszystkie tynki oferowane są w postaci strukturalnej co oznacza, że mieszaniny zawierają ściśle wyselekcjonowane, skalibrowane w dokładnością do 0,5 mm kruszywa, które w zależności od sposobu nakładania stworzą jednorodną delikatną strukturę lub poziome albo pionowe bruzdy tzw. kornik. Na strukturę jednorodną zużyjemy nawet 4 kg tynku na 1 m2 natomiast w przypadku metody drapanej takiej jak kornik zużyjemy 2-3 kg na 1 m2.

Najtrwalszym i najodporniejszym na wodę i uszkodzenia mechaniczne tynkiem zewnętrznym jest tynk mozaikowy dlatego stosuje się go najczęściej na podmurówki, zabezpieczenie schodów, podstopni czy cokołów na balkonach. Koszt tynku mozaikowego to ok. 20 zł/m2.





autor: wald55
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2020 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet