data aktualizacji: 16-02-2021, 10:57

Jak można wspomóc wentylację grawitacyjną


wyświetleń: 12691



Jak można wspomóc wentylację grawitacyjną


Jedną z najważniejszych cech wentylacji grawitacyjnej jest jest bezobsługowość oraz brak kosztów związanych z użytkowaniem samego systemu wymiany powietrza w domu. Ma ona jednak też swoje wady. Najczęściej wymienia się jej bezwładność oraz podatność na warunki atmosferyczne, które mogą wzmagać lub wyhamowywać intensywność strumienia podlegającego wentylacji. W takiej sytuacji może okazać się konieczne skorzystanie z jednej z form wspomagania. Usprawnienie naturalnej wentylacji grawitacyjnej to czasem wydatek od kilkudziesięciu (wentylatory, nawiewniki) do kilkuset złotych (nasady kominowe).
 

Wybór zawsze musi być podyktowany przede wszystkim diagnozą, co jest czynnikiem sprawczym:
 

zbyt słaby ciąg

Zbyt słaby ciąg w przewodzie wentylacyjnym to wynik małej różnicy ciśnieniń na dworze i wewnątrz budynku. Taka sytuacja typowa jest dla ciepłej pory roku - podobna temperatura w domu i na zewnątrz.

ROZWIĄZANIE:

  • wentylator: niewielkie urządzenie mechaniczne, które wyciągnie zużyte powietrze z domu, gdy grawitacyjna wymiana jest zbyt słaba.
  • nasada kominowa: montowana na dachu na wylocie kanału wentylacyjnego w stabilizacji ciągu, zwłaszcza w przypadku zaburzeń powstających przy wietrznej pogodzie.

Jak dobrać wentylator łazienkowy

fot.: Wentylator łazienkowy Venture Industries


zbyt słaby nawiew

Nawiew świeżego powietrza to podstawa prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej. Napływ dodatkowych mas wypiera te zużyte i jest to jedyna siła napędowa tego systemu, dlatego nie może być pominięta.

ROZWIĄZANIE:

  • nawiewniki powietrza - elementy nawiewne montowane w ramie okna - można je zamontować w każdym oknie - plastikowym, drewnianym, nowym oraz już zamontowanym. W sprzedaży dostępne są nawiewniki reagujące na wzrost wilgotności w powietrzu (higrosterowane) lub ciśnienia (ciśnieniowe). Oba modele działają samoczynnie, bez naszej ingerencji, choć niektóre dodatkowo wyposażone są także w manualne sterowanie pozwalające ręcznie dostosować nawiew w domu.
  • mikrowentylacja - jest to znacznie mniej skuteczny sposób na poprawę nawiewu, ale jako działania doraźne warto go wdrożyć w życie. Wietrzenie i rozszczelnianie okien musi być regularne, w innym wypadku nie przynosi skutku. Jest jeszcze inny sposób - wycięcie części uszczelki w oknie.

  fot.: Ventec - montaż nawiewnika
w oknie drewnianym

 

zaburzona wentylacja

Jeśli problem jest bardziej złożony, czyli występuje więcej niż jeden czynnik i to bez względu na niekorzystne warunki pogodowe to warto pomyśleć o kompleksowym wspomaganiu układu naturalnego.

ROZWIĄZANIE:

  • wentylacja hybrydowa - połączenie wentylacji naturalnej (grawitacyjnej) z mechaniczną. Jeśli warunki są dostateczne to działa wentylacja grawitacyjna, a gdy jej wydajność spada zaczynają pracować nasady hybrydowe. Tego typu system wymaga projektu, w którym będzie określona ilość i moc urządzeń. 

fot.: Scheidel - schemat wentylacji hybrydowej w domu jednorodzinnym z wykorzystaniem wentylatorów hybrydowych Fenko








zdjecie: Ventec, Schiedel, Venture Industries



Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet