data aktualizacji: 30-11-2023, 09:11
    |     następna porada >>>

Drzwi garażowe i bramy wjazdowe do domów i firm. Jakie wybrać?


wyświetleń: 403



Drzwi garażowe i bramy wjazdowe do domów i firm. Jakie wybrać?


Funkcjonalność dla każdej osoby może znaczyć coś innego, ale w opiniach różnych ludzi zawsze da się znaleźć cechy wspólne. Jakie więc powinny być praktyczne i bezpieczne bramy garażowe i wjazdowe? Odpowiedź na to pytanie znalazła firma Hörmann, produkująca takie konstrukcje dla klientów prywatnych i firmowych. Warto sprawdzić, co oferuje ten producent z niemal już stuletnim doświadczeniem na rynku.

 

Dostępne typy konstrukcji bram garażowych

 

O tym, że użyteczność można różnie rozumieć, najlepiej przekonać się na przykładzie zalet i wad drzwi do przydomowego garażu. Wśród produkowanych modeli znajdują się m.in. takie wykonane z jednego lub dwóch płatów materiału. Taka konstrukcja nie zajmuje miejsca w pomieszczeniu, dzięki czemu doskonale sprawdzi się, nawet gdy jego powierzchnia jest niewielka. Trzeba mieć jednak na uwadze, że uchylane lub podnoszone skrzydła sprawdzą się jedynie tam, gdzie przed wjazdem pozostanie wystarczająco dużo przestrzeni.

 

Właściciele garaży, którzy nie chcą zabierać sobie miejsca przy podjeździe lub też go nie mają, mogą wybrać drzwi złożone z segmentów. Dzięki temu, że składają się do środka, nie zahaczają np. o gałęzie pobliskiego drzewa, co może się zdarzyć w przypadku drzwi uchylanych do góry. Takie bramy nie zagradzają też drogi, jak ma to miejsce, gdy pomieszczenie zabezpieczają drzwi otwierane na boki. Nie wszędzie jednak metraż garażu pozwala na instalację takiego modelu. Przyczyną jest sam mechanizm składania wymuszający pozostawienie wolnego obszaru pod sufitem albo przy ścianach.

 

Osobom, dla których ani uchylne, ani segmentowe bramy garażowe nie stanowią rozwiązania problemu, do gustu może przypaść wariant roletowy. Co ważne, nie ma przypadku w odniesieniu się do prywatnych upodobań. Tego typu drzwi, np. RollMatic od marki Hörmann, tworzone są z różnych materiałów, w tym imitujących drewno. Dzięki temu wyglądają estetycznie, a przy tym są wyjątkowo kompaktowe, ponieważ po złożeniu w całości chowają się w kasecie nad wjazdem.

 

Po czym poznać funkcjonalną bramę wjazdową?

 

Drzwi bywają ostatnim elementem zabezpieczenia przestrzeni przed wejściem osób trzecich, ale głównie wtedy, gdy przed nimi nie ma już skrawka prywatnego terenu. Jeśli jednak jest, w odgrodzeniu go najlepiej sprawdzają się bramy przesuwne. Warte uwagi są, ponownie, produkty oferowane przez Hörmann. Do ich zalet należy m.in. brak konieczności instalacji prowadnic. Taki samonośny mechanizm daje pewność, że trudne warunki atmosferyczne takie jak mróz i lód nie doprowadzą do awarii bramy, a tym samym braku możliwości wjazdu i wyjazdu.

Funkcjonalność to nie tylko ergonomia obsługi, ale także długi czas eksploatacji bez potrzeby konserwowania. By było to możliwe, swoje bramy garażowe Hörmann wyposaża w dodatkowe aluminiowe zawiasy. Zamontowane w miejscu styku mechanizmu prowadzącego bramę z farbą zapobiegają odpryskom. W ten prosty sposób jej odmalowywanie będzie potrzebne dużo rzadziej.

 

Sposoby sterowania bramami garażowymi i wjazdowym

 

Dobre bramy wjazdowe to konstrukcje spełniające najwyższe normy bezpieczeństwa. Pod tym pojęciem Hörmann rozumie dwie kwestie – ochronę mienia oraz osób znajdujących się na drodze zamykania wjazdu. W zabezpieczeniu prywatnego podwórka lub firmowego parkingu pomaga elektroniczny układ sterujący. Jego nadajnik ustawiany jest w taki sposób, by nikt inny żadnym pilotem nie mógł otworzyć bramy.

 

Sterowanie przy pomocy pilota radiowego to tylko jedna z możliwości, które daje Hörmann. Klienci indywidualni i firmowi mogą zdecydować się również na instalację systemu BlueSecur pozwalającemu na otwieranie wjazdu przy pomocy smartfona. Co więcej, wiele produktów niemieckiej firmy da się zintegrować w taki sposób, by uczynić bramę częścią systemu inteligentnego domu.
 

Co ważne, przesuwne drzwi wjazdowe nie zamykają się na siłę, a tylko jeśli ich czujniki nie zarejestrują żadnego oporu. W ten sposób mechanizm sterujący zapobiega wypadkowi, któremu może ulec np. przebiegające w tym miejscu zwierzę czy też małe dziecko. Dla zwiększenia bezpieczeństwa drzwi wjazdowe wyposażone są jeszcze w lampę sygnalizującą ruch.
 





źródło: Hörmann


Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet