data aktualizacji: 25-02-2016, 07:10

Maty wiklinowe - co warto wiedzieć


wyświetleń: 20777Maty wiklinowe - co warto wiedzieć


Maty wiklinowe stały się ostatnio bardzo modne a to za sprawą niskiej ceny, oryginalnego wyglądu i mnogości zastosowań. Tanio szybko i łatwo możemy zainstalować maty np. na balkonie lub ogrodzeniu i cieszyć się prywatnością. Maty stosujemy również w miejscach, które chcemy zacienić lub ochronić przed wiatrem.

Wiklina jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne. Takie osłony wytrzymają w ogrodzie nawet 8 lat. Chcąc przedłużyć ich trwałość, można co kilka lat impregnować je np. drewnochronem.

Maty wiklinowe tkane są ze świeżych nieokorowanych prętów wiklinowych na specjalnych maszynach. Poszczególne witki układane są na przemian kierunkiem rośnięcia. Każdy pręt jest wiązany co 10 cm drutami - grubszym prowadzącym - ok. 0,8 mm i cieńszym owijającym - ok. 0,3-0.5mm. Maty produkowane są w wielu wysokościach - od 90 cm nawet do 2 m w odcinkach o długości 3 lub 5 mb.

Maty montuje się za pomocą uniwersalnych opasek zaciskowych do siatki ogrodzeniowej, balustrady, można też przykręcać maty do listew drewnianych np. w przęsłach ogrodzenia. Opaski przypinamy najlepiej w 3 rzędach dość blisko dolnej i górnej krawędzi maty w odstępach co 40-50cm. Nieprzypięta mata od góry pofaluje się co będzie nieładnie wyglądać. Podczas montażu maty naciągamy ponieważ po wyschnięciu i skurczeniu prętów rozciągną się.

Cena mat wiklinowych zależy od tego czy kupujemy maty u producenta, w internecie czy hipermarkecie budowlanym. Cena producenta to ok. 10zł/ 1m2, w internecie kupimy maty w cenie 13-15 zł/ 1m2 (oczywiście dojdzie jeszcze przesyłka za min. 20zł/szt.), natomiast zakup hipermarkecie budowlanym to koszt 18-20 zł / 1m2.
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet