data aktualizacji: 16-05-2017, 11:36

Gdzie zamontować wodomierz


wyświetleń: 4984Gdzie zamontować wodomierz


Wodomierz jako przyrząd pomiarowy wymagający regularnego odczytu powinien znaleźć się w miejscu łatwo dostępny. Miejsce montażu należy zabezpieczyć przed dostępem przypadkowych osób. Koniecznie należy go chronić również przed zalaniem, zagrożeniem uszkodzenia mechanicznego oraz zbyt drastycznymi wahaniami temperatury - zarówno zbyt wysoka jak i zbyt niska nie jest wskazana. Wodomierze nie powinny znajdować się w pobliżu urządzeń wytwarzających drgania typu pralka, lodówka, pompa ciepła. Wodomierza nie należy montować w tzw. wysokim punkcie instalacji wodociągowej, gdyż mogło by to powodować zbieranie się powietrze w instalacji.

Najczęściej wybieranym miejscem montażu wodomierzy jest wnętrze domu - w piwnicy, w pomieszczeniu gospodarczym, w łazience bądź kuchni.

  • wysokość pomieszczenia z wodomierzem powinna wynosić co najmniej 1,8 metra,
  • odległość wodomierza od ściany z przyłączem wodociągowym musi być większa niż 1 metr,
  • długość przyłącza wodociągowego przekraczająca 15 m obliguje nas do umieszczenia wodomierza w specjalnej studzience wodociągowej zlokalizowanej poza domem.


Szczegółowe informacje dotyczące instalacji wodomierza zawarte są w polskiej normie PN-EN14154-2:2005. Każdy wodomierz zamontowany na instalacji powinien mieć plombę


zdjecie: ApatorInne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet