data aktualizacji: 05-04-2016, 10:46

Wymiana świetlówki t8 na ledową z przeróbką oprawy


wyświetleń: 8904Wymiana świetlówki t8 na ledową z przeróbką oprawy


Coraz częściej inwestorzy instalują w nowych budynkach oprawy oświetleniowe gdzie źródłami światła są żarówki lub panele led. W instniejących oprawach również zamienia się tradycyjne żarówki, halogeny i ich odpowiedniki ledowe. Największy problem do niedawna stanowiły świetlówki liniowe t8 o długościach od 60 cm do 150 cm pracujące w oprawach hermetycznych, rastrowych lub z kloszem. Sytuacja uległa zmianie gdy na rynku pojawiły się źródła światła led w formacie świetlówek t8 w trzech temperaturach barwowych - ciepłej, naturalnej i zimnej.

Instalacja świetlówki t8 led w oprawie, w której działały dotychczas tradycyjne świetlówki wymaga małej modyfikacji oprawy. Tradycyjne jarzeniówki aby się uruchamiały musiały korzystać z elektroniczych zapłonników i starterów. 

Aby przystosować tradycyjną oprawę świetlówkową do instalacji zamiennika t8 led należy w oprawie odłączyć z obwodu zapłonnik i podać bezpośrednio zasilanie na jedno gniazdo a nie jak pierwotnie na gniazda po obu stronach świetlówki. W podłączone gniazdo należy wpiąć świetlówkę stroną, na której oznaczone są styki L, N.

T8 led emituje światło o szerokim kącie ale nie jest to kąt 180 stopni, dlatego po uruchomieniu oprawy warto obrócić świetlówkę tak aby emitowała najwięcej światła w preferowanym kierunku.
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet