data aktualizacji: 04-01-2023, 08:20

Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną


wyświetleń: 4048Dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną


Instalacja fotowoltaiczna jest idealnym rozwiązaniem na obniżenie rachunków za energię elektryczną. Dzięki montażowi fotowoltaiki można skutecznie pozyskiwać darmową energię ze słońca, dlatego coraz więcej osób decyduje się na takie rozwiazanie. Dodatkowo dzięki możliwości wsparcia ze strony rządu sytuacja na rynku fotowoltaiki staje się bardzo dynamiczna. Rządowy program "Mój prąd" zakłada bezzwrotne dofinansowanie instalacji fotowoltaicznych, którego celem jest zwiększenie produkcji energii, zmniejszenie emisji CO2 i poprawa jakości powietrza.

 

Kwota dofinansowania

 

Dofinansowanie z programu "Mój prąd" może pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych (koszty zakupu i montażu) instalacji fotowoltaicznej. W ramach najnowszej odsłony programu - Mój Prąd 4.0 - może to być maksymalnie 6000 zł (kwota uwzględnia już podwyżkę dotacji o 2000 zł,wprowadzoną przez rząd w związku z wysoką inflacją). Co ważne, jeśli wnioskodawca skorzystał już z dofinansowania albo jest w trakcie realizacji instalacji fotowoltaicznej w ramach innego programu, nie może ponownie skorzystać ze wsparcia w ramach programu "Mój prąd". Dotacja jest zwolniona z podatku PIT. Koszty poniesione w związku z montażem instalacji fotowoltaicznej, które nie zostały pokryte wsparciem - można odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna). Warto również wiedzieć, że z dotacji Mój Prąd 4.0 można finansować nie tylko samą instalację fotowoltaiczną, ale i dodatkowe wyposażenie, zwiększające efektywne wykorzystanie wyprodukowanego prądu - magazyn energii, pompę ciepła czy system EMS. Instalcje PV z dodatkowym wyposażeniem są mocno promowane w tej edycji programu. Maksymalna suma dotacji na różne urządzenia może teraz wynieść 31000 zł (Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii, systemem EMS i pompą ciepła ze zbiornikiem CWU).

Panele fotowoltaiczne dofinansowanie

fot.: Hewalex - panele fotowoltaiczne

 

Kto może skorzystać z dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej ?

 

Mój Prąd 4.0 to program adresowany do osób, które planują inwestycję w instalację fotowoltaiczną oraz tych, które już ją założyły. Moc instalacji może wynosić od 2 kW do 10 kW. Dofinansowanie dotyczy jedynie prosumentów, których instalacja fotowoltaiczna jest rozliczana na nowych zasadach, czyli w systemie net billing. System net billing wprowadzono w Polsce od kwietnia 2022 roku - wyprodukowana energia oddawana do sieci elektrycznej po cenie giełdowej. Z nowego naboru mogą skorzystać zarówno prosumenci, którzy od początku działania swojej instalacji rozliczają się w net billing, jak i ci, którzy zmienili system rozliczania.

Instalacje fotowoltaiczne 4eco

fot.: 4ECO - instalacje fotowoltaiczne

 

Składanie wniosków:

 

Wnioski można składać przez formularz znajdujący się na stronie mojprad.gov.pl Co ważne, nie można już składać wniosków do NFOŚiGW w formie papierowej - takie wnioski będą odrzucane. Podobnie będą traktowane zgłoszenia wysyłane na maila albo ze skrzynki ePUAP.

Terminy składania wniosków:


Czwarty nabór w ramach programu Mój Prąd 4.0 rozpoczął się 15 kwietnia. Zgłoszenia można składać do 31 marca 2023 r.

 

Podsumowanie:

  • Kwota dofinansowania do samej instalacji PV wynosi do 6 000 zł. Więcej można uzyskać na zestawy np. panele PV + magazyn energii albo pompa ciepła.
  • Beneficjentami mogą być tylko osoby fizyczne, rozliczające energię z PV w systemie net-billing
  • Maksymalna wielkość instalacji wynosi 10 kW
  • Organ zarządzający: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
  • Dotacja jest zwolniona z podatku PIT.
  • Koszty, które nie zostały objęte wsparciem można odliczyć od podatku (ulga termomodernizacyjna).

 

 

ZOBACZ TAKŻE

źródło: Hewalex, 4ECO


Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet